Az időpontfoglalástól a leletig
Időpontfoglalásra telefonon van lehetőség, a +36302549121 telefonszámon. Ilyenkor asszisztens kollégánkkal van lehetőségük megbeszélni kedvencük állapotát és tüneteit. Kollégánk egyezteti önökkel a vizsgálat időpontját – igazítva az állat állapotához, sürgős, akut esetben akár aznapra, vagy a legközelebbi munkanapra –, valamint a vizsgálat előtti tudnivalókat.
Kérjük, hogy emailben küldjék el nekünk a kórlapokat, vizsgálati és laboreredményeket, hogy kollégáink már előre fel tudjanak készülni a vizsgálatra, az esetleges felmerülő kérdéseket pedig még az önök érkezése előtt tisztázhassák. Fontosnak tartjuk, hogy az adott pácienst a lehető leghatékonyabban és legpontosabban vizsgáljuk meg, ehhez pedig érdemes tudnunk a beküldő kollégák kérdését és az állat tüneteit, állapotát.
Vizsgálat közben altatóorvos felügyeli kedvencük alvását, a képalkotó vizsgálatot pedig diplomás MR- és CT-operátor (orvosi képalkotó diagnosztikai analitikus) végzi.
A vizsgálat után szóban megbeszélik radiológus orvosunkkal, hogy mi látszik a felvételeken gyors átnézésre. A részletes leletet emailben küldjük önöknek és a beküldő orvosnak, ami általában 3-5 munkanap, akut, sürgős esetben hamarabb. Minden leletet két radiológus orvos néz át, mielőtt kiküldésre kerülne – ezzel automatikusan másodvélemény is készül a leletről, csökkentve a tévedés lehetőségét.
Gazdik feladata:
A kisállat altatás előtt 4 órával nem ihat, és 6 órával nem ehet. Azonban a szedett gyógyszereket (fájdalomcsillapító, szívgyógyszer, antiepileptikum) mindenképpen kapják meg, egy kis falatka étellel akár.
Nyulak és rágcsálók esetében az altatás előtti koplalás tilos, nekik bátran lehet enni és inni adni!
Emailben küldjék el nekünk a kapcsolódó kórlapokat, vizsgálati és laboreredményeket.
Altatóorvosunk feladata:
Kedvencét altatóorvos kollégánk altatás előtt megvizsgálja. Meghallgatja szívét, tüdejét, megvizsgálja nyálkahátyáit, áttekint minden olyan dolgot, ami egy gyors fizikális vizsgálat során áttekinthető. Azt azonban fontos tudni, hogy altatóorvosunk itt találkozik először a páciensével, és csak azt tudja róla előzetesen, amit a beküldő kolléga velünk megoszt. Valójában a beküldő kolléga az, aki meg tudja ítélni, hogy az általa küldött beteg milyen állapotban van altatási szempontból, milyen kiegészítő vizsgálatokra (vérlabor, szívUH, EKG, mellkas rtg stb.) lehet szükség a biztonságosabb altatáshoz, amiket a hozzánk érkezés előtt elvégez / végeztet (kivételt képezhetnek az akut betegek).
Az altatóorvosunk a vizsgálat teljes ideje alatt figyeli a beteget. Monitorozza a légzésszámot, pulzusszámot, a vér oxigénszintjét, a kilélegzett levegő szén-dioxid tartalmát, vagyis pillanatról pillanatra követni tudja az altatott beteg állapotát, az altatás mélységét, és finoman módosítani tud a legkedvezőbb állapot eléréséhez. Ilyen vizsgálati körülmények között egészséges állat altatási kockázata egészen minimális.
Az altatás menete
Konzultáció és altatás előtti betegvizsgálat után kedvence kap egy kanült az egyik lábába (az egyik vénájába), amit ragasztószalaggal rögzítünk. A kanülálás helyét nyírógéppel megnyírjuk, alkoholos fertőtlenítővel fertőtlenítjük. Altatóorvosunk egyedi megítélés alapján premedikálja invtravénásan, vagy izomba adott injekcióval a beteget, ilyenkor nyugtató és enyhe fájdalomcsillapító gyógyszert kapnak, ezzel is csökkentve a szükséges altatószerek mennyiségét. Ezt követően adunk egy kevés intravénás altatószert, propofolt, amit a humán egészségügyben kisbabák biztonságos altatásához is használnak. Csak annyi vénás altatót kap, amitől annyira elalszik, hogy egy légcsőtubust behelyezhessünk a légcsövébe. Így, légcsőtubussal, alvó állapotban kerülnek a betegek az MR-be vagy CT-be, vagy műtőbe, ahol az altatást a továbbiakban már altatógázzal végezzük
A vizsgálat után az ébredés kezdeti fázisát a beteg még velünk tölti, felügyeletünk alatt. Ha felébredt, és orvosi szempontból stabil állapotban van, többé-kevésbé éber állapotban eltávolítjuk a vénakanült, aminek a helyére egy kötés kerül, amit otthon, legkésőbb egy óra múlva, le kell venni
Mit tapasztalhatnak az altatás után?
A légcsőtubus miatt a vizsgálat után egy-két napig jelentkezhet enyhe köhögés, illetve a vizsgálat utáni pár órában hányás; ez utóbbi is csak ritkán fordul elő. Gerincbeteg kutyáknál előfordulhat, hogy altatás után sokkal rosszabbul mozognak, mint a vizsgálat előtt. Ennek egyrészt az az oka, hogy a gerincvizsgálat hátfekvésben zajlik, olyan pozícióban, amiben éber állapotban csak ritkán vannak a kutyák. Ebből a szokatlan pozícióból nehéz a visszatérés az eredeti állapotba, amit még az is nehezít, hogy a hát-, farizmok teljesen relaxált állapotba kerülnek az altatás alatt. Ébredés után ezeknél a hátfájós, gerincbeteg kutyáknál a legkényelmesebb testhelyzetet, legfájdalommentesebb mozgás újbóli “megtalálása” hosszabb időt vehet igénybe. 10-20 perc – egy-két nap alatt ez a rosszabb mozgás általában visszatér a kiindulási állapotba.
Mik az altatás kockázatai?
Az altatás – a szokásos alvástól eltérően – egy mesterséges, gyógyszerekkel létrehozott öntudatlan, mozdulatlan állapot. Sajnos jelenleg egyetlen olyan készítmény sincs, amely az agyon kívül más szervre ne hatna, így a felhasznált altatószertől függően a keringés, a légzés, vagy más életfunkciók is változhatnak. Ezért egészséges, fiatal állatok esetében is van altatási kockázat. Idősebb korban, súlyosabb, illetve többféle megbetegedés együttes jelenléte esetén az altatási kockázat nagyobb.
Csapatunk folyamatosan azon dolgozik, hogy kedvencének a legbiztonságosabb altatást biztosítsuk, a lehető legrövidebb időt töltse altatásban, és a vizsgálat végén megnyugodva mehessenek haza.